Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krvavá neděle 9. (22.) ledna 1905 v Sankt-Petěrburgu - 1. část

Car se odvrátil od lidu a dal do něj střílet... Tisíce obětí v Petrohradu... Kozáci rozstříleli pokojnou demonstraci kulomety a rozsekali šavlemi... tak psal soudobý tisk a doteď jsou někde tyto informace vydávány za pravdivé. 

Co se vlastně stalo a proč? Kolik bylo mrtvých? Dal rozkaz k palbě Mikuláš II.? Co nastartovalo „druhou“ ruskou revouci?

Datumy jsou uváděny dle Juliánského kalendáře (pro převod do nyní užívaného připočtěte +13 dní)

Rusko v prosinci 1904 a lednu 1905

Politická situace

Na počátku minulého století se v Rusku s téměř neviditelnými snahami imperátora Mikuláše II. o modernizaci země začala mírně uvolňovat cenzura, politické strany, spolky a sdružení se začaly polooficiálně (pod kontrolou policie) vynořovat z ilegality. Vzhledem k růstu průmyslu, rozšiřování stávajících a vznikem nových průmyslových odvětví se začal zvyšovat počet dělníků a osob, navázaných na dělnickou práci a mzdu. Tato situace ovšem nastávala pouze ve velkých městech, hlavně Sankt-Petěrburgu. Zbytek Ruska si spokojeně či méně spokojeně žil svým vlastním středověkým životem feudálních lén, volností a otčin, tak jako po staletí předtím.

V prvních letech dvacátého století a hlavně s počátkem a průběhem Rusko-japonské války (z Ruské strany neuvěřitelně "zpackané") začala ruská inteligence volat po demokratizaci společnosti, zrušení nefunkční Státní rady a vytvoření parlamentu, lidských právech a svobodách. Její myšlenky začaly pronikat do rychle se tvořící střední třídy městské společnosti, ale hlavně zvětšujících se dělnických mas pomocí různých druhů agitace. Vzniká „Spolek ruských továrních a závodních pracujících města Sankt-Petěrburgu“ (dále „Spolek“) v čele s knězem Georgiem Gaponem (zatím pod kontrolou policie) a „Svaz osvobození“. Jsou vydávány manifesty, prohlášení a pořádány debatní shromáždění. Společnost a hlavně dělnické masy se pomalu radikalizují a začínají klást a vynucovat si na ruské zřízení a tradice té doby velice odvážné a řekněme to na rovinu, nesplnitelné požadavky, na které nebylo samoděržaví připraveno. A v prosinci 1904 nastává věc na Rusko do té doby velice málo obvyklá - stávka za chleba a vyšší mzdu v Manufaktuře V. Koževnikova a v Novosampsonijevské manufaktuře a jako její následek vzniká „Společnost vzájemné pomoci pracujících strojírenské výroby“.

Když si k tomu přičteme vzrůstající nespokojenost a odpor neruských národů (Poláci, Finové, kavkazské a sibiřské národy) proti agresivní a násilné rusifikaci, spolu s flustrací společnosti související s neúspěchy ve válce s Japonskem a nedostatkem potravin, nastává v Rusku velice napjatá a výbušná situace. Mikuláš II. i vysocí úředníci státu se ale k narůstajícímu problému staví velice laxně.

Putilovský incident a jeho následky

Na konci prosince odstartovalo propuštění čtyř dělníků z dřevoobráběcí dílny Putilovského závodu a odmítnutí stížnosti dělnického „Spolku“ vedením podniku jako neopodstaněné další radikalizaci dělnických mas. 2. ledna se koná schůze Narvského oddělení „Spolku“ za účasti asi 600 zástupců různých závodů a na 3. ledna je vyhlášena stávka. Té se účastní většina ze 12 500 pracovníků Putilovského závodu. Požadavky ředitel Smirnov odmítá a dav se přesouvá na Narvské bráně, kde k němu promlouvá kněz Gapon a vznáší nové požadavky (mezi nimi osmihodinovou pracovní dobu a zvýšení platů), které se začínají šířit i do ostatních podniků. Příští den stávka pokračuje a postupně se k ní připojuje množství podniků, např. Francouzko-ruský mechanický závod, Rusko-americká manufaktura na výrobu pryže a další - celkem asi 30 tisíc zaměstnanců.

5. ledna jsou požadavky sformulované Gaponem předány vedení většině petrohradských podniků, závodů a na Ministerstvo financí, stávka se dále rozšiřule a do politických akcí se zapojuje i studenstvo.

7. ledna již nepracuje jediný petrohradský podnik (přes 620 továren s 115 tisíci zaměstnanci) a Gaponem a jeho spolupracovníky je vytvořena a lidmi podepisována tkzv. „Petice caru Mikuláši II.“. V ní „pracující a obyvatelstvo Sankt-Petěrburgu požaduje mimo jiné volené ústavodárné shromáždění, svobodu a bezpečnost občanů, svobodu slova, tisku, shromažďování, svobodné náboženství, veřejné školství, rovnost před zákonem, osmihodinový pracovní den, amnestii politických vězňů a odluku církve od státu“- na svou dobu velice progresivní požadavky. Tento prudký vývoj je překvapením nejen pro celkem slabé politické organizace ve městě - Sociální demokraté(m) - menševici, Sociální demokraté(b) - bolševici a Eseři - Socialističtí revolucionáři, ale hlavně pro vládnoucí složky a carskou policii. Politické strany vidí v petici prostor pro vlastní revoluční zviditelnění a začínají mohutně agitovat a posilovat pozice.   Na společné schůzi vedené Gaponem, které se účastní zástupci dělnických organizací a stávkujících a zástupci politických stran, je dohodnuto na 9. ledna předání petice imperátoru Mikuláší II. společně s manifestačním pochodem k Zimnímu paláci. Pro případ střetu se státní mocí je radikálnější částí plánováno stavění barikád a rabování skladů a obchodů se zbraněmi.

Reakce Mikuláše II. a státní moci

Státní úřady na počátku nevěnovaly prvním stávkám větší pozornost. Mikuláš II. se večer 6. ledna spěšně přesunul do Carského sela po incidentu při slavnosti Požehnání vod na řece Něvě, takže informace dostával pouze zprostředkovaně. Již podruhé za poslední čtyři roky se podařilo dělostřelcům nabít ostrý náboj při slavnostní salvě za jeho přítomnosti  - tentokrát byl zraněn jeden policista, poškozen imperátorův stan a rozbity čtyři okna Zimního paláce. Když se ale vládě dostala do rukou Gaponova petice, byla šokována kladenými politickými požadavky a ohlášeným pochodem a začala urychleně jednat. Se zástupci stávkujících (Gapon) se nepodařilo najít společné řešení.

8. ledna na urychleně svolané schůzi ministrů vnitra, spravedlnosti a financí, jejich náměstků, starosty Sankt-Petěrburgu, ředitele policie a velitele Petěrburského vojenského okruhu bylo rozhodnuto zatknout Gapona a revoluční agitátory a zabránit přístupu demonstrantů do centra k Zimnímu paláci. Vzhledem k odhadované velikosti průvodu měla být nasazena policie a všechny dostupné vojenské jednotky Petěrburské posádky. Delegace inteligence pod vedením Maxima Gorkého byla odmítnuta. Mikuláš II., léčící si nervy, byl informován o přijatých opatřeních a do vytyčených osmi rajonů byly urychleně stahovány přidělené vojenské jednotky.

Ráno 9. ledna 1905 má být připraveno pod velením velitele Gardového sboru knížete S. I. Vasilčikova 10 tisíc policistů a příslušníků vnitřní ochrany a 30 tisíc příslušníků pěchoty, jezdectva a kozáků, a to jak řadových pluků, tak pluků osobní gardy. Jednotky nebudou nasazovány jako homogenní, ale policie, pěchota a jízda společně v jednotlivých rajonech, s důrazem na zablokování mostů přes Něvu.

Je 9. ledna 1905 ráno... Kněze Gapona se zatknout nepodařilo. A v různých částech Sankt-Peterburgu se začíná scházet okolo 150 tisíc demonstrujících s cílem předat v Zimním paláci Imperátoru Všeruskému Mikuláši II. svoji petici...

Pokračování ....

 

Původní článek vyšel na www.valka.cz

Autor: Luděk Kratochvíl | pátek 8.1.2016 12:22 | karma článku: 17,42 | přečteno: 648x
  • Další články autora

Luděk Kratochvíl

První sériový obrněný automobil s náhonem všechny kola

V roce 1902 rozběhl bývalý majitel továrny na kola Thomas B. Jeffery výrobu automobilů v továrně v Kenosche ve Wisconsinu, která už další rok vyráběla již 1350 vozidel a o dva roky později 2800 kusů.

12.3.2019 v 14:13 | Karma: 19,49 | Přečteno: 577x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Sovětsko-japonské poměřování svalů II. - Nomonchan/Chalchyn-gol 1939

Po několikaměsíčním relativním klidu byl japonskou stranou vybrán druhý zkušební prostor - sporné území u řeky Chalchyn-gol pod horou Nomonchan-burd-obó v oblasti Barga s příhodnějšími logistickými podmínkami pro japonské jednotky

21.2.2019 v 14:55 | Karma: 26,53 | Přečteno: 986x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Ruská garda

V roce 1683 jedenáctiletý Petr Alexejevič, syn cara Alexeje Michajloviče, založil v zábavní vesnici pro carskou rodinu a vyšší šlechtu Preobraženskoje u Moskvy zábavní vojenský pluk pro dětské vojenské hry ...

20.2.2019 v 15:16 | Karma: 23,71 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Před 79 lety začala Zimní válka, ...

válka, která v plné nahotě ukázala slabiny DRRA - nevhodnou výstroj, špatný výcvik, neschopnost velitelů velet svým jednotkám a silně drhnoucí logistiku a ale také velice efektivně vedenou finskou obranu

30.11.2018 v 22:09 | Karma: 32,66 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

8.11.1948 - černý den československého hokeje

V rámci přípravy na Mistrovství světa v hokeji 1949 se československá reprezentace v listopadu 1948 účastní přátelských zápasů ve Francii a Velké Británii.

8.11.2018 v 15:51 | Karma: 17,52 | Přečteno: 529x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 965x
Amatérský historik, který má občas potřebu komentovat věci okolo sebe. Občasný přispěvovatel na valka.cz

Seznam rubrik