Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úderné jednotky - jejich vznik, použití a symboly

29. 11. 2016 22:42:03
Velká válka začala tak jako spousta válek ve století před ní - vyrovnaně pochodující a v řadách bojující pěchota a krásně barevné jezdecké pluky útočící s tasenými šavlemi.

Tato realita se však velice rychle změnila ... a zařídily to tři jednoduché věci - polní lopatka, ostnatý drát a jeden z vynálezů Hirama Maxima. Po sérii pokusů o obchvat z obou stran na západní frontě (tkzv. Běh k moři) se fronta stabilizovala, jednotky se zakopaly a několikařadá postavení byla chráněna kulometnými postaveními a překážkami z ostnatého drátu. To stejné, jen v menším měřítku se dělo i na východní a posléze i na italské frontě. Nastala patová situace, která začala velícím důstojníkům docházet až po šílených, pro veřejnost neakceptovatelných ztrátách. Postup se počítal na metry, ztráty šly do desetitisíců mužů. Všechny strany konfliktu začaly, horečně čí méně horečně hledat řešení. Dělostřelectvo se příliš neosvědčilo, několikahodinová dělostřelecká příprava dokázala spotřebovat munici vyráběnou několik měsíců a nedokázala zničit dvě až čtyři obranné linie zákopů a tank ... ten byl ještě ve stádiu opomíjených návrhů vizionářů.

Jednu z prvních možností jak situaci ovlivnit navrhl německý císařský důstojník kap. Willy Rohm. Vycházeje z historie pěších granátníků, vytvořil (pod patronací gen. von Falkenhayna) smíšené jednotky do velikosti čety, vyzbrojené puškami, granáty, plamenomety a kulomety, které se na konci roku 1915 rozrostly v první "Storm Battalion" - Stoßbatalion Rohr. Novinkou byla i ocelová přílba (vycházející z pruské Pickelhaube), která byla zařazena do výstroje jako helma M1916. Po počátečních úspěších se začaly jednotky rozrůstat a rozšířili se prakticky po celé německé armádě, původní Storm batalion byl rozdělen na čety, které dále "lavinovitým" způsobem cvičily další jednotky. V počátku roku 1918 existovalo již 18 těchto jednotek ve složení 2 ženijní granátnické roty, oddíl 37 mm pěchotních kanonů, kulometný, plamenometný a minometný oddíl.

K.u.K. jednotky nezůstaly o mnoho pozadu, z původních Jagdkompanií byly vytvořeny Sturmtruppen a Stosstruppen s podobným vybavením a výcvikem jako německé. Skladba těchto praporů se ustálila na 4 pěších rotách, jedné kulometné a tří oddílů - plamenometného, ženijního a minometného. Jednotky byly vycvičeny i k používání zbraní nepřítele, což jejich činnost ještě zefektivnilo. Při útocích měla každá čelní divize jeden tento prapor.

Další armádou, která útočné jednotky používala ve větším měřítku byla armáda italská. V červenci 1917 do ní byly zařazeny tkzv. Reparti d ́assalto (Přepadové jednotky / Ardité). Byly početně menší jak klasické pěší prapory (600 mužů) a skládaly se z 3 rot, 6 oddílů plamenometů a 6 oddílů kulometných. Na rozdíl od svých protivníků byli jejich příslušníci vyzbrojeni i útočným nožem "pugnale" a na hlavách nosili černé klobouky nebo přílby typu Adrien.

V českém povědomí jsou z těchto útočných jednotek zřejmě nejvíce zapsáni Čeští Kornilovci a 1. čs. úderný prapor. České Kornilovce založil velitel 8. armády (ruské imperiální armády) gen. L.G.Kornilov za účelem hloubkového průzkumu (znalost jazyka a zvyků nepřítele) jako součást úderných a průzkumných vojsk (jako součást 1. slovanského úderného pluku). Nástupem nových vojáků z řad zajatců se jejich stav v srpnu 1917 rozrostl na 2 roty (13./kpt. Mejstřík a 14.) a tyto se jako úderné jednotky účastnily Kerenského ofenzivy (bitva u Stanislavova). Po bolševickém převratu bojovali v občanské válce částečně v Dobrovolnické armádě (bílí) a částečně v 1. čs. samostatném úderném praporu s praporním heslem "Červenobílá stužka za Čechii, umrlčí lebka za smrt, není života bez Českého státu, svobodu nebo smrt".

Z čs. úderných jednotek je třeba zmínit i legionářský 39. střelecký pluk "Výzvědný" (tkzv. čeští Ardité), který se zapojil do bojů v Itálii a na Slovensku (proti maďarským jednotkám).

Úderné jednotky těchto států byly vybaveny a používaly se průzkumu a hledání slabších míst nepřátelské obrany, prorážení první linie a likvidací opěrných bodů. Byly pohyblivé, oproti běžné pěchotě silněji a různoroději vyzbrojené a při plnění svých úkolů často balancovali na hranici smrti. Jejich pohrdání nebezpečím dávaly najevo svým označením na uniformách a znacích jednotky - skládalo se z "Adamovy hlavy"/ lebky a netradičních (pro řadové jednotky) doplňků.

Autor: Luděk Kratochvíl | úterý 29.11.2016 22:42 | karma článku: 22.23 | přečteno: 938x

Další články blogera

Luděk Kratochvíl

LT-38 - nejlepší československý prvorepublikový tank,

zkonstruovaný Rusem, sice do výzbroje prvorepublikové armády nikdy nevstoupil, ale německé armádě pomohl dobýt Polsko a Francii ..... a vozidla na jeho podvozku sloužila až do 70-tých let

2.6.2017 v 12:50 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Buď ministr zdravotnictví i s premiérem lže jako socan ....

a nebo Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Itálie, Nizozemsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Švédsko a Švýcarsko nepatří mezi civilizované země .....

1.6.2017 v 14:55 | Karma článku: 37.22 | Přečteno: 1697 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Květnová "částečná mobilizace" 1938 a situace v pohraničí po ní ....

„Je těžko být v dnešních dobách člověkem a ještě těžší je být Čechem ve zdejším poněmčeném kraji...“

29.5.2017 v 21:38 | Karma článku: 27.40 | Přečteno: 826 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Rozkaz č. 37 Lidového komisaře vojenství o odzbrojení Čechoslováků

25.5.1918 byl rozeslán telegram L. D. Trockého do všech oblastí, kde se nacházely jednotky Čs. vojska na Rusi. Telegram, který společně s předchozími bolševickými útoky na ně, vtáhl legionáře do ruské občanské války .....

25.5.2017 v 21:51 | Karma článku: 18.99 | Přečteno: 722 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 529 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 325 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 622 | Diskuse

Eva Sádecká

Kdo hledá, najde?

Čekáte na toho pravého? Brouzdáte na seznamkách? Vkládáte úsilí najít vaši druhou polovinu? To, co vám chybí? Toužíte se opět zamilovat?

23.7.2017 v 12:04 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 324 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 27.64 Průměrná čtenost 859

Amatérský historik, který má občas potřebu komentovat věci okolo sebe. Občasný přispěvovatel na valka.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.