18.3.1921 je podepsán Rižský mír ... závěr

...... mír, který ukončuje více jak dvouletý konflikt se souběžně probíhající s občanskou válkou v Rusku, odehrávající se mezi Polskem a RSFSR, dvěma státy, vzniklými v letech 1917 a 1918.

Zázrak na Visle ... nebo jen strohá vojenská matematika

V případě, že jsou na obou stranách podobně vycvičené a vyzbrojené jednotky, potřebuje útočník k vítězství dvou až trojnásobnou převahu nebo překvapivý manévr.

13.8.1920 vyrážejí sovětské jednotky s 600 km v nohách do operace, jejímž cílem je obsazení hlavního města Polské republiky - Varšavy. Operace na základě rozkazů glavkoma S. Kameněva proběhnout takto - Západní front (komfront. M.Tuchačevskij/polkom. I.Smilga) znemožní příchod posil a bude provádět útok na Varšavu ze severu, 4. armáda (komarm. J.Sergejev) bude postupovat severně směr Teruň a Plock a zablokuje město od přísunu posil ze severního a západního směru,  3. armáda (komarm. V.Lazarevič) společně s 15. armádou (komarm. A.Kork) provedou útok na město ze severu, 16. armáda (komarm. N.Sollogub) z východu přes Vislu, 3. jezdecký sbor (komkor. G.Gaj) bude zajišťovat prostor mezi 3., 15. a 16. armádou a skupina Mozyr (komkor. T. Chvěsin) zajistí krytí z jihovýchodní oblasti Kozienice a Deblin. Jihovýchodní front (komfront. A.Jegorov/polkom. J.Stalin) zajistí oblast Lvova (Malopolsko a Volyň), což provede 12. armáda (komarm. Voskanov) a 14. armáda  (komarm. Molkočanov), zatímco 1. jízdní armáda (komarm. S.Buďonnyj/polkom. K.Vorošilov) bude podporovat skupinu Mozir.

Bitva o Varšavu - první fáze

Na polské straně (maršál J.Piłsudski) proti nim stály od severu - Severní front (gen. J.Haller) ve složení 1. (gen. W.Sikorsky), 2. (gen. B.Roja)  a 5. armáda (gen. F.Latinik), Centrální front ve složení 3. (gen. Z.Zieliński) a 4. armáda (gen. L.Skierski) a Jižní front - 6. armáda (gen. V.Jędrzejewski) a armáda Ukrajinské lidové republiky (gen. M.Omelianowycz-Pawlenko).

Útok začínají jednotky 3. a 16. armády, které rozbíjí polskou 11. divizi, obsazují Radzimin a pokračují k Varšavským předměstím a severním směrem přes řeku Narev. Selhání v severním směru donutí polské jednotky přeskupení a 1. armáda zahajuje protiútok u Modlinu. 14. a 15.8. se rozbíhají tvrdé boje na východních a jižních předměstích Varšavy bez jasného výsledku a 5. polská armáda vyráží k bezúspěšnému protiútoku. 16.8., na základě odposlechu zmatených sovětských radiozpráv na téma "kde je 1. jízdní"  a leteckého průzkumu zaútočí polská 4. armáda (a 3. armáda) na zásadně početně slabší (48 tis. vs.16. tis.) skupinu Mozir, která se prakticky rozpadá a na jižních předměstích jsou nasazeny k protiútoku obrněné jednotky. K prodloužení obchvatného útoku se přidává i 3. polská armáda, která bez odporu postupuje po proudu řeky Bug a 17.8. se dostává do týla sovětské 16. armády. Prakticky celému Západnímu frontu hrozí odříznutí a obklíčení, což vyústí (18.8) v Tuchačevského rozkaz k odpoutání se od nepřítele a ústupu - rychlému a zmatenému. 19.8. dává Piłsudski rozkaz k přeskupení za účelem zajetí a likvidace obklíčených jednotek nepřítele a vytvoření jezdeckých skupin pro jeho pronásledování.Některé naprosto odříznuté severní jednotky (části 4. a 15. armády a 3. jezdeckého sboru) bez šancí na probití se na východ ustupují do východního Pruska, kde se nechávají internovat, ostatní ustupují na východ.

Bitva o Varšavu - druhá fáze

 

1. jízdní armáda (20.8.) se pod tvrdým tlakem Kameněva konečně začíná přesouvat na sever, ale po krátkém střetnutí u Zamosze, kde přichází o dělostřelectvo, se  již může připojit pouze k ústupu. Polské čelní skupiny obsazují Brest a 23.8. i Bialystok. Poslední pokus o zastavení jejich postupu provedou sověti 20. 9. na řece Němen, ale neúspěšně. Vývoz revoluce na západ je na nějaký čas zastaven. Obě strany, unavené válkou a ztrátami se scházejí 12.10. v Rize, kde je dohodnuto příměří, které po složitých jednáních vyústí 18.3.1921 v Rižskou mírovou smlouvu.

Bitva u Varšavy a na ni navazující operace stála polsko-ukrajinskou stranu 4.500 zabitých, 22 tisíc raněných a 10 tisíc nezvěstných, sovětskou 15 tisíc zabitých, 20 tisíc internovaných a 55 tisíc zajatých (z nichž asi 16-20 tisíc z různých příčin zemřelo).  Počet polských zajatců za celou kampaň je asi 45 tisíc, a s toho asi 15-19  tisíc v zajetí umírá.

Autor: Luděk Kratochvíl | pátek 24.3.2017 13:44 | karma článku: 19,97 | přečteno: 591x