Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Květnová "částečná mobilizace" 1938 a situace v pohraničí po ní ....

29. 05. 2017 21:38:47
„Je těžko být v dnešních dobách člověkem a ještě těžší je být Čechem ve zdejším poněmčeném kraji...“

Po březnovém obsazení Rakouska jednotkami Wehrmachtu, rakouském referendu, připojení Rakouska k Velkoněmecké říši, množících se protičeskoslovenských provokací ze strany německého obyvatelstva a informací rozvědky o posilování německých branných sil u hranic s ČSR vyhlásil čs. generální štáb na základě rozhodnutí vlády 20.5.1938 v 22 hodin heslo "Zborov".

Původní plán Genštábu mobilizace pěti ročníků byl vládou omezen na jeden ročník za účelem posílení jednotek SOS (Stráž obrany státu) a armády s tím, aby vládní koalice příliš nedráždila sympatizanty SdP a Německo a také na základě podzimního (1937 - K. Krofta) ústního (sic.) příslibu Francie, že dostojí svým spojeneckých závazkům i v případě ohrožení suverenity ČSR polovojenskými proněmeckými skupinami. Částečná mobilizace (v návaznosti na jarní zvýšení stavů Finanční stráže) byla koncipována jako cvičení a povoláním nástupního ročníku 1935 a specialistů se početní stav ozbrojených sil krátkodobě zvýšil na 383 tisíc mužů. Tato akce však odhalila mnoho systémových i logistických nedostatků (někdy velice zásadních), jako např. nejednotnost velitelských struktur, nedostatek zbraní a vybavení v místech nástupu mobilizovaných a skřípající spolupráci mezi jednotkami SOS. Pozitivním bylo naopak zvýšení morálky českého obyvatelstva v "problémových oblastech", velice rychlé nástupy mobilizovaných a prakticky zmražení (krátkodobé) protičeskoslovenských aktivit ze strany německého a maďarského obyvatelstva a polovojenských bojůvek. Na základě tohoto stavu byla "cvičení" 8. 6.1938 ukončeno, vojenské zálohy byly propuštěny, ale u četnictva a Finanční stáže zesílený stav zůstal.

Letní oslabení čs. jednotek v pohraničí a zvýšené aktivity polovojenských německých jednotek, ať už se rekrutujících ze sudetských Němců nebo přecházejících hranice z Německa, způsobují silné zostření situace, což vyústí v nutnost posílení jednotek SOS. 12.9. na sjezdu NSDAP v Norimberku pronáší A. Hitler silně protičesky laděný projev, což o den později vyústí v otevřené německé povstání proti ČSR. Prvním incidentem se stalo přepadení pošty v Habartově 13.9., přerušení telefonního spojení s místní četnickou stanicí a následný útok na ni, který vyústil k povraždění 3 četníků a surové veřejné týrání několika žen (poštmistrová, manželka četníka). Následují podobné akce, nyní již oficiálně založeného Sudetoněmeckého Freikorpsu - Krajková, Bulava, Cheb, Varnsdorf, Šluknov, Vidnava a další místa. Vše podporuje říšský tisk, pro který lživé články dodává A.I. Berndt z Ministerstva propagandy ( např. Völkischer Beobachter - Strašlivé ohyzdnosti českých vraždících banditů, Strašné zločiny českých bestií v Krumlově, Tak zuří husitští vraždící pacholci, Požár lesa má zničit obec - prchající ženy a děti v palbě kulometů). Do akcí se zapojují i jednotky SS a SA překračující hranice. V dalším náporu 22.9., do kterého se zapojují i např. příslušníci divize SS „Totenkopf“ (Cetviny, Boží Dar, Vejprty, Ústí nad Labem, Střekov a Hrádek nad Nisou) čs. branná moc ztrácí kontrolu nad Šluknovským výběžkem - Liberecký prapor SOS je donucen ustoupit před přesilou se ztrátami 307 mužů. V osoblažském a javornickém výběžku probíhají kruté boje - zajatí příslušníci SOS jsou zastřeleni nebo ubiti. Armáda 22.9. začíná obsazovat hlavní obranou linii, která nekopíruje hranice (výběžky, které by ji zbytečně prodlužovaly, jsou nebráněné) a je zhruba vytyčena jednou až třemi řadami, zčásti ještě nedostavěných a nedovybavených objektů těžkého a lehkého opevnění a 23.9. je vyhlášena všeobecná mobilizace.

Konec nadějím na obranu však udělá vynucené přijetí Mnichovské dohody, kdy představitelé Francie, Velké Británie, Itálie a Německa rozhodnou o hranicích ČSR, bez ohledu na názor jeho představitelů. Saint-germainská mírová smlouva je roztrhána, Trianonská mírová smlouva je roztrhána a Smlouva o spojenectví a přátelství mezi Československem a Francií se stává také cárem papíru .....

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill: "Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku."

Autor: Luděk Kratochvíl | pondělí 29.5.2017 21:38 | karma článku: 26.37 | přečteno: 807x

Další články blogera

Luděk Kratochvíl

LT-38 - nejlepší československý prvorepublikový tank,

zkonstruovaný Rusem, sice do výzbroje prvorepublikové armády nikdy nevstoupil, ale německé armádě pomohl dobýt Polsko a Francii ..... a vozidla na jeho podvozku sloužila až do 70-tých let

2.6.2017 v 12:50 | Karma článku: 26.94 | Přečteno: 1017 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Buď ministr zdravotnictví i s premiérem lže jako socan ....

a nebo Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Itálie, Nizozemsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Švédsko a Švýcarsko nepatří mezi civilizované země .....

1.6.2017 v 14:55 | Karma článku: 37.18 | Přečteno: 1681 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Rozkaz č. 37 Lidového komisaře vojenství o odzbrojení Čechoslováků

25.5.1918 byl rozeslán telegram L. D. Trockého do všech oblastí, kde se nacházely jednotky Čs. vojska na Rusi. Telegram, který společně s předchozími bolševickými útoky na ně, vtáhl legionáře do ruské občanské války .....

25.5.2017 v 21:51 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 706 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - XVIII.VI.MMXVII

Dokonalý cyklus Veľkej arkány dvadsiatich dvoch zápiskov narušuje dvadsiaty tretí zápis z magického denníka Fratera Saepesa. Frater Saepes použil semeno rastliny sily zvanej Čertov šalát k tomu, aby si zrekapituloval časť života.

22.6.2017 v 13:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 |

David Dvořák

Přínos senátora Milana Štěcha České republice.

Senátor Štěch opět zaperlil – navrhuje, aby „pseudoživnostníky“ udávali sousedé nebo jiní, kteří na ně narazí. Zvrácenost myšlenky lze srovnat s odměnou za dopadení atentátníků na R. Heydricha.

22.6.2017 v 12:42 | Karma článku: 30.16 | Přečteno: 496 | Diskuse

Radim Lhoták

ŠOS proti NATO: „Afghánské předmostí“ USA se ocitlo v sevření multipolární Eurasie.

Východ se pod vedením Ruska spojuje v kolektivní obraně proti potměšilé agresivitě upadajícího Západu. Zůstaneme na té špatné straně světa?

22.6.2017 v 11:58 | Karma článku: 14.11 | Přečteno: 225 |

Petr Omelka

Takový malý vesnický hřbitov

Ta vesnice se jmenuje Bernhardthal, je kousek za hranicemi a pamatuje doby, kdy Rakušanky ještě chtěly moravské kluky.

22.6.2017 v 11:08 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 167 | Diskuse

Vítězslav Janáček

Červená želva - filmový zážitek

Po delším čase jsem se setkal s filmem, který zasáhl do základů mé duše. Film je animovaný v plném významu, tj. nejen oživený, ale doslova plný života.

22.6.2017 v 9:18 | Karma článku: 3.67 | Přečteno: 102 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 26.48 Průměrná čtenost 854

Amatérský historik, který má občas potřebu komentovat věci okolo sebe. Občasný přispěvovatel na valka.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.