Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Květnová "částečná mobilizace" 1938 a situace v pohraničí po ní ....

29. 05. 2017 21:38:47
„Je těžko být v dnešních dobách člověkem a ještě těžší je být Čechem ve zdejším poněmčeném kraji...“

Po březnovém obsazení Rakouska jednotkami Wehrmachtu, rakouském referendu, připojení Rakouska k Velkoněmecké říši, množících se protičeskoslovenských provokací ze strany německého obyvatelstva a informací rozvědky o posilování německých branných sil u hranic s ČSR vyhlásil čs. generální štáb na základě rozhodnutí vlády 20.5.1938 v 22 hodin heslo "Zborov".

Původní plán Genštábu mobilizace pěti ročníků byl vládou omezen na jeden ročník za účelem posílení jednotek SOS (Stráž obrany státu) a armády s tím, aby vládní koalice příliš nedráždila sympatizanty SdP a Německo a také na základě podzimního (1937 - K. Krofta) ústního (sic.) příslibu Francie, že dostojí svým spojeneckých závazkům i v případě ohrožení suverenity ČSR polovojenskými proněmeckými skupinami. Částečná mobilizace (v návaznosti na jarní zvýšení stavů Finanční stráže) byla koncipována jako cvičení a povoláním nástupního ročníku 1935 a specialistů se početní stav ozbrojených sil krátkodobě zvýšil na 383 tisíc mužů. Tato akce však odhalila mnoho systémových i logistických nedostatků (někdy velice zásadních), jako např. nejednotnost velitelských struktur, nedostatek zbraní a vybavení v místech nástupu mobilizovaných a skřípající spolupráci mezi jednotkami SOS. Pozitivním bylo naopak zvýšení morálky českého obyvatelstva v "problémových oblastech", velice rychlé nástupy mobilizovaných a prakticky zmražení (krátkodobé) protičeskoslovenských aktivit ze strany německého a maďarského obyvatelstva a polovojenských bojůvek. Na základě tohoto stavu byla "cvičení" 8. 6.1938 ukončeno, vojenské zálohy byly propuštěny, ale u četnictva a Finanční stáže zesílený stav zůstal.

Letní oslabení čs. jednotek v pohraničí a zvýšené aktivity polovojenských německých jednotek, ať už se rekrutujících ze sudetských Němců nebo přecházejících hranice z Německa, způsobují silné zostření situace, což vyústí v nutnost posílení jednotek SOS. 12.9. na sjezdu NSDAP v Norimberku pronáší A. Hitler silně protičesky laděný projev, což o den později vyústí v otevřené německé povstání proti ČSR. Prvním incidentem se stalo přepadení pošty v Habartově 13.9., přerušení telefonního spojení s místní četnickou stanicí a následný útok na ni, který vyústil k povraždění 3 četníků a surové veřejné týrání několika žen (poštmistrová, manželka četníka). Následují podobné akce, nyní již oficiálně založeného Sudetoněmeckého Freikorpsu - Krajková, Bulava, Cheb, Varnsdorf, Šluknov, Vidnava a další místa. Vše podporuje říšský tisk, pro který lživé články dodává A.I. Berndt z Ministerstva propagandy ( např. Völkischer Beobachter - Strašlivé ohyzdnosti českých vraždících banditů, Strašné zločiny českých bestií v Krumlově, Tak zuří husitští vraždící pacholci, Požár lesa má zničit obec - prchající ženy a děti v palbě kulometů). Do akcí se zapojují i jednotky SS a SA překračující hranice. V dalším náporu 22.9., do kterého se zapojují i např. příslušníci divize SS „Totenkopf“ (Cetviny, Boží Dar, Vejprty, Ústí nad Labem, Střekov a Hrádek nad Nisou) čs. branná moc ztrácí kontrolu nad Šluknovským výběžkem - Liberecký prapor SOS je donucen ustoupit před přesilou se ztrátami 307 mužů. V osoblažském a javornickém výběžku probíhají kruté boje - zajatí příslušníci SOS jsou zastřeleni nebo ubiti. Armáda 22.9. začíná obsazovat hlavní obranou linii, která nekopíruje hranice (výběžky, které by ji zbytečně prodlužovaly, jsou nebráněné) a je zhruba vytyčena jednou až třemi řadami, zčásti ještě nedostavěných a nedovybavených objektů těžkého a lehkého opevnění a 23.9. je vyhlášena všeobecná mobilizace.

Konec nadějím na obranu však udělá vynucené přijetí Mnichovské dohody, kdy představitelé Francie, Velké Británie, Itálie a Německa rozhodnou o hranicích ČSR, bez ohledu na názor jeho představitelů. Saint-germainská mírová smlouva je roztrhána, Trianonská mírová smlouva je roztrhána a Smlouva o spojenectví a přátelství mezi Československem a Francií se stává také cárem papíru .....

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill: "Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku."

Autor: Luděk Kratochvíl | pondělí 29.5.2017 21:38 | karma článku: 27.40 | přečteno: 826x

Další články blogera

Luděk Kratochvíl

LT-38 - nejlepší československý prvorepublikový tank,

zkonstruovaný Rusem, sice do výzbroje prvorepublikové armády nikdy nevstoupil, ale německé armádě pomohl dobýt Polsko a Francii ..... a vozidla na jeho podvozku sloužila až do 70-tých let

2.6.2017 v 12:50 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Buď ministr zdravotnictví i s premiérem lže jako socan ....

a nebo Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Itálie, Nizozemsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Švédsko a Švýcarsko nepatří mezi civilizované země .....

1.6.2017 v 14:55 | Karma článku: 37.22 | Přečteno: 1697 | Diskuse

Luděk Kratochvíl

Rozkaz č. 37 Lidového komisaře vojenství o odzbrojení Čechoslováků

25.5.1918 byl rozeslán telegram L. D. Trockého do všech oblastí, kde se nacházely jednotky Čs. vojska na Rusi. Telegram, který společně s předchozími bolševickými útoky na ně, vtáhl legionáře do ruské občanské války .....

25.5.2017 v 21:51 | Karma článku: 18.99 | Přečteno: 722 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 13.79 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 529 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 325 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 622 | Diskuse

Eva Sádecká

Kdo hledá, najde?

Čekáte na toho pravého? Brouzdáte na seznamkách? Vkládáte úsilí najít vaši druhou polovinu? To, co vám chybí? Toužíte se opět zamilovat?

23.7.2017 v 12:04 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 324 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 27.64 Průměrná čtenost 859

Amatérský historik, který má občas potřebu komentovat věci okolo sebe. Občasný přispěvovatel na valka.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.