Na počátku roku 1948 je v ČSR zahájena operace DI (Důvěrné Izrael)

11. 05. 2017 14:42:11
Velká Británie (1942) - 32%, SSSR (1943) - 36%, Blízký Východ - 60%. Toto je procentuelní zastoupení vojáků hlásících se k židovskému náboženství v zahraničních jednotkách Československé republiky.

Na základě oboustranně vzrůstajících masakrů civilistů a zhoršující se bezpečnostní situace v "Palestině", kterou Britové naprosto nezvládají (spolu s problémy v Indii a Řecku), předávají její řešení OSN. Ta zřizuje v květnu 1947 Zvláštní komisi OSN pro Palestinu (Austrálie, ČSR, Guatemala, Indie, Írán, Jugoslávie, Kanada, Nizozemí, Peru, Švédsko a Uruguay) a 2.11. 1947 schvaluje Valné shromáždění OSN rezoluci č. 181 o rozdělení výbušné oblasti dva státy - arabský a židovský. Židovská agentura pro Palestinu (D. B. Gurion) ji se skřípěním zubů přijímá (problém Jeruzalém) a arabská strana jej tvrdě odmítá (a reaguje protižidovskými pogromy - např. Aden, Aleppo). Na základě tohoto stavu a nedávné reality hromadného vyvražďování židovského obyvatelstva se spojují židovské organizace Židovská agentura pro Palestinu, Hagana, Irgun, Palmach a Stern. 14.5.1948 je v Tel-Avivském muzeu, na základě půl roku staré rezoluce OSN, vyhlášen stát Izrael v čele s prezidentem Ch. Weizmannem a předsedou vlády D. B. Gurionem. Liga arabských států reaguje o 8 hodin později útokem osmi arabských zemí na tento stát.

Primárním problémem, který si představitelé židovských organizací uvědomovali již dříve, byl nedostatek zbraní mezi židovským obyvatelstvem (oproti arabskému) a jeho bojová nevycvičenost. Z židovské populace v oblasti (cca 700 tis.) bylo možno mobilizovat okolo 45 tis. mužů a žen - k dispozici bylo ale pouze 900 moderních pušek, okolo 900 kulometů, munice na 2-3 dny boje a těžšími zbraněmi nedisponovali vůbec. Vzhledem k situaci, národnímu vědomí, minulých zkušeností a pochopení vrcholných představitelů (v celém politickém spektru, až na výjimky) jim mohla nejvýznamnější pomoc s vyřešením tohoto problému poskytnout Československá republika, která již fungovala jako tranzitní země pro židovské uprchlíky před poválečnými pogromy v Polsku, Maďarsku a Rumunsku (cca 160 tis. s náklady 90 mil. korun).

Styky s čs. stranou byly navázáni již během let 1946-47 a v lednu 1948 zahájilo čs. ministerstvo obrany operaci DI, která spočívala podpoře židovského vystěhovalectví do Palestiny, v koordinaci výcviku leteckých, paradesantních a tankových složek pro nově vznikající izraelské ozbrojené složky a dodávky vojenského materiálu. K první dodávce přes Belgii došlo již ve zmiňovaném měsíci a skládala se z 4,5 tis. pušek, 200 kulometů a 5 mil. nábojů. Po únorovém převratu se vize pomoci nezměnila a její koordinaci měla na starost komise ve složení K. Gottwald, V. Klementis, A. Gregor a R. Slánský. Dodávky materiálu a výcvik specialistů však nezůstává utajen a naráží na odpor arabských států (diplomatické nóty, demonstrace před velvyslanectvími a slibování "druhých Lidic") a Velké Británie (tam je problém vyřešen čs. tajnou službou rozkrytím jejích aktivit v Zajordánsku a hrozbou zveřejnění). V březnu (31.) začínají být do přepravy zapojeny i letouny amerických leteckých společností (bez vědomí vlády USA) a s výsostnými znaky středoamerických států v leteckém mostu Žatec-Bari-Haifa (přes 90 transportů) a lodě neutrálních států. Do Izraele bylo dodáno 34,5 tis. pušek Mauser + 20 tis. bajonetů, 7,3 tis. kulometů MG, 900 kulometů ZB-37, 500 kulometů ZB-26, více jak 81 mil. nábojů, 100 ks minometů + 80 tis. min a okolo 40 různých děl . Mimo pěchotních zbraní bylo dodáno i 25 ks letounů Avia S-199 a 62 ks Supermarine Spitfire LF Mk IXE. Dále je z dobrovolníků vycvičeno 150 pilotů a palubních specialistů (Č. Budějovice, Olomouc a H. Králové), 70 leteckých mechaniků a zbrojířů (Liberec), 1350 pozemních specialistů a velitelů (Libavá) a 20 tankových specialistů (Dědice). Mimo jiné ve třech sbírkách bylo vybráno okolo 30 mil. korun na pomoc státu Izrael. V letech 1949-50 je vlivem změny světové politické situace, nátlaku SSSR, počínajícího vyřizování účtů v KSČ a státního antisemitismu spolupráce ukončena a v roce 1967 jsou ukončeny i diplomatické kontakty.

K čs. pomoci Izraeli se váže množství zajímavých okamžiků, z nichž si několik dovolím připomenout. První rozebrané letouny S-199 dopravené do Izraele byly urychleně smontovány mechaniky firmy Avia 29.5.1948 ráno a dva z nich okamžitě vzlétly k útoku na egyptskou pancéřovou kolonu, vzdálenou cca 30 km od Tel-Avivu. Letecký útok sice způsobil minimální škody, ale morální dopad byl takový (existence izraelského bojového letectva), že kolona zaujala obranné postavení a dále na nechráněný Tel-Aviv nepostupovala. V lednu 1948 se Izraelcům v USA podařilo odkoupit 4 odzbrojené letouny B-17G, které po vyhlášení zbraňového embarga uletěly z Miami (3 ks) přes Puerto Rico, Azorské ostrovy a Korsiku do Žatce (17.6.1948). Zde byly opatřeny improvizovanými střeleckými věžemi, vyzbrojeny 250 a 500 kg pumami a 14.7. s dobrovolníky na palubách vzlétly k náletu na Egypt . Dva letouny nenašly zvolené cíle, ale třetí zasáhl královský palác a důstojnickou školu v Káhiře (okolo 30 mrtvých). Šokovaní Egypťané stáhly z izraelské fronty cca 50% stíhačů pro ochranu hlavního města.

D. B. Gurion: "Československo zachránilo Izrael před porážkou a zničením."

Autor: Luděk Kratochvíl | čtvrtek 11.5.2017 14:42 | karma článku: 25.81 | přečteno: 726x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 250 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 427 | Diskuse

Olča Vodová

zdánlivě zadarmo

(svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...,svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...)

27.3.2024 v 21:18 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 108 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se pracovníci ve školství pomstili uličnímu výboru iFčil oslavujícímu Karlův úspěch

No, mám-li být upřímný, pomsta to byla hodně sladká. Však se taky hned ze všech stran slétly vosy a začaly si dávat do trumpety tak, že se div v té slaďounké šťávičce neutopily....

27.3.2024 v 10:51 | Karma článku: 31.12 | Přečteno: 590 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 964

Amatérský historik, který má občas potřebu komentovat věci okolo sebe. Občasný přispěvovatel na valka.cz

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...