Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Operace Tajfun a příčiny německé porážky

Před 75 lety, ve vražedném šílenství nazývaném 2. světovou válkou/Velkou vlasteneckou válkou, poznaly v pozemní operaci německé branné síly, dosud ve vítězné euforii, první pachuť porážky.  

Ve většině "populárně-naučných" dokumentů nebo knihách se dozvíme, že německou porážku pod Moskvou způsobil "generál Mráz", kterému trochu pomohly " sibiřské divize". Byl to však jediný důvod?

Necelé dva roky po podepsání Paktu o neútočení mezi Německem a SSSR, 22.6.1941, překročily tři německé skupiny armád (Sever, Střed a Jih), podporované třemi leteckými armádami (1., 2. a 4.) a čtyřmi tankovými skupinami (1. - 4.) německé východní hranice a zahájily operaci Barbarossa, jejímž cílem bylo získání východního životního prostoru (“lebensraum“), jak naznačoval jejich vůdce ve svém 16 let starém spisovatelském díle.

DRRA, špatně vycvičená s nedostatečným důstojnickým sborem a špatně fungující logistikou, chycená v nedbalkách uprostřed reorganizace jednotek a přezbrojování, šla od jedné porážky ke druhé a marně se pokoušela za strašlivých ztrát zastavit německý postup. To se jí podařilo až na Moskevských předměstích a to z několika důvodů. 

Generál Mráz - to je sice pěkná německá výmluva, ale hlavní roli hrál pohled A. Hitlera a německého velení na SSSR jako na Kolos na hliněných nohou - kopneš a on se rozpadne. Z toho plynula německá nepřipravenost na zimní podmínky (na podzim už měli být v Moskvě) a německý postup také podstatně zpomalovala malá motorizace WH. Pancéřové divize byly sice plně motorizované, ale běžný příslušník pěší divize byl rád, když se alespoň někdy svezl a zásobování těchto jednotek probíhalo pomocí koňských povozů a rekvírovaných civilních vozidel, do terénu naprosto nevhodných. Dalším zpomalením operace ve směru na Moskvu byla neakceptace přírodních podmínek ze strany plánování OK WH a Hitlerův rozkaz o přesunu části tankových jednotek skupiny Střed ve prospěch skupiny Sever.

Stalinovo prozření - po počáteční letargii Stalin projevil "instinkt diktátora" a provedl geniální tah. Strana, vláda a proletářský internacionalismus se z projevů a novin někam vytratil, "soudruzi a soudružky" byli najednou "bratři a sestry" a na první místo byla postavena (do té doby v podstatě nezmiňovaná a potlačovaná) Matička Rus a její obrana a angažována byla i Pravoslavná církev. Toto dokázalo zmobilizovat obyvatelstvo (bolševickým režimem většinově trpícím) a zbytky DRRA k odporu a činům, které by zřejmě pro jiné národy byly neakceptovatelné.

Domobrana - nezanedbatelný podíl na obraně Moskvy má i většinově nezmiňované civilní obyvatelstvo. Po počátečním chaosu s plánovaně-neplánovaným vyklizením Moskvy, které se nakonec nekonalo a s novou vizi obrany svaté matičky Rusy  a Moskvy prováděla (částečně nedobrovolně) ve značném rozsahu ženijní práce za nestíhající a částečně rozloženou DRRA.

Africký problém - k částečnému oslabení německých jednotek použitelných pro operaci Barbarossa došlo v únoru až květnu 1941 po italských nepovedených dobrodružstvích v severní Africe (část X. leteckého sboru Luftwaffe, 5. lehká a 15. tanková divize).

Sibiřské divize - byl německý výraz pro každého sovětského teple oblečeného vojáka. Byly staženy do evropské části SSSR na základě Sovětsko-japonské dohody o neútočení a informací Dr. Sorgeho (Japonsko, po zkušenostech 1938/9, zaútočí na SSSR pouze v případě pádu Moskvy). Nemůžeme však upřít jejich zásadní význam (i když početně tvořili méně jak 10% nasazených jednotek - 9 divizí). Oproti "běžným jednotkám z evropských VO", jejichž příslušníci znali jen frustraci a strach z ústupu a porážek nebo byli prakticky bez výcviku, tyto jednotky stažené z východních vojenských okruhů byli sehrané a vycvičené a hlavně ochutnaly "pocit vítězství" (Chasan/Zajezernaja, Molomach/Chalchyn-gol). Podle vzpomínek sovětských velitelů byla jedna divize "sibirjaků" schopna bojově nahradit armádní sbor.

Otočení Churchilla - jedním ze střípků byl i jako šok působící osobní telegram nepřítele bolševizmu W. Churchilla z 8.7.1941 J.V. Stalinovi ,  kterým se zrodila "protihitlerovská koalice" (vyjadřuje uznání nad odporem a nabízí veškerou pomoc, kterou dovolí čas a technické podmínky).  21.8.1941 vyplouvá do SSSR první konvoj "Dervish"  a do prosincových bojů se může zapojit i technika z konvojů PQ 1, 2 a 3.

 

Do kapitulace mocností Osy do rukou Protihitlerovské koalice je však ještě dlouhá a krvavá cesta.

 

Autor: Luděk Kratochvíl | sobota 17.12.2016 13:12 | karma článku: 33,15 | přečteno: 1969x
  • Další články autora

Luděk Kratochvíl

První sériový obrněný automobil s náhonem všechny kola

V roce 1902 rozběhl bývalý majitel továrny na kola Thomas B. Jeffery výrobu automobilů v továrně v Kenosche ve Wisconsinu, která už další rok vyráběla již 1350 vozidel a o dva roky později 2800 kusů.

12.3.2019 v 14:13 | Karma: 19,49 | Přečteno: 577x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Sovětsko-japonské poměřování svalů II. - Nomonchan/Chalchyn-gol 1939

Po několikaměsíčním relativním klidu byl japonskou stranou vybrán druhý zkušební prostor - sporné území u řeky Chalchyn-gol pod horou Nomonchan-burd-obó v oblasti Barga s příhodnějšími logistickými podmínkami pro japonské jednotky

21.2.2019 v 14:55 | Karma: 26,53 | Přečteno: 986x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Ruská garda

V roce 1683 jedenáctiletý Petr Alexejevič, syn cara Alexeje Michajloviče, založil v zábavní vesnici pro carskou rodinu a vyšší šlechtu Preobraženskoje u Moskvy zábavní vojenský pluk pro dětské vojenské hry ...

20.2.2019 v 15:16 | Karma: 23,71 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

Před 79 lety začala Zimní válka, ...

válka, která v plné nahotě ukázala slabiny DRRA - nevhodnou výstroj, špatný výcvik, neschopnost velitelů velet svým jednotkám a silně drhnoucí logistiku a ale také velice efektivně vedenou finskou obranu

30.11.2018 v 22:09 | Karma: 32,66 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Ostatní

Luděk Kratochvíl

8.11.1948 - černý den československého hokeje

V rámci přípravy na Mistrovství světa v hokeji 1949 se československá reprezentace v listopadu 1948 účastní přátelských zápasů ve Francii a Velké Británii.

8.11.2018 v 15:51 | Karma: 17,52 | Přečteno: 529x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:20

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

TOP 09 padají preference, Langšádlová si vytáhla Černého Petra, říká politolog

25. dubna 2024  12:16

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě. Rozhodla se podat demisi....

Vrah tělo ubodaného muže hodil do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno 

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 90
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 965x
Amatérský historik, který má občas potřebu komentovat věci okolo sebe. Občasný přispěvovatel na valka.cz

Seznam rubrik